• 29 marca 2024

Ocieplanie budynku nie wymaga jedynie kupna określonego, jednej grubości styropianu. Trzeba dobrać odpowiednio grubość warstwy ociepleniowej do miejsca, w którym zamierza się ją przykleić. Na przykład te płyty styropianowe, które będą miały za zadanie izolowanie fundamentów, muszą być nieco cieńsze od tych, które ocieplą elewację.

W jaki sposób dobrać grubość styropianu, żeby nie zrobić nietrafionych zakupów?

Płyty gładkie i frezowane

Płyty frezowane można kupić jedynie w zakresie szerokości od 5 do 20 cm, podczas gdy gładki styropian może mieć nawet 120 cm grubości. Zaletą płyt frezowanych jest przede wszystkim to, że do ich montażu niepotrzebne są kołki. Zachodząc na siebie likwidują też utratę ciepła przez zapobieganie powstaniu mostków termicznych. Jest to więc zakup bardziej praktyczny, choć sporo droższy niż płyty gładkie.

Ocieplenie dachu

Przez dach budynku ucieka nawet 30% ciepła. Dlatego właśnie należy solidnie go ocieplić. Zwykle do ocieplania dachu wybiera się grubość styropianu minimum 10 cm. Świetnie sprawdza się w tym przypadku styropian frezowany na zakładkę EPS 100-037 lub XPS. Izolację wykonuje się między i nad krokwiami. Warto to zrobić, nawet gdy taki zabieg oznacza utratę powierzchni pomieszczenia. Jeśli poddasze nie jest użytkowane, wystarcza ocieplenie stropu, lub stropodachu ostatniej ogrzewanej kondygnacji.

Ocieplając dach, stosuje się dwie warstwy płyt z przesunięciem względem siebie – dokładnie nałożone tworzyłyby mostki termiczne w miejscach łączeń, znacznie obniżając efektywność izolacji. Między krokwiami umieszcza się izolację wtedy, gdy dach jest dwuspadowy. Użyte w tym celu płyty muszą być wytrzymałe, niezbyt dobrze przewodzić ciepło i w równie niewielkim stopniu chłonąć wilgoć.

Podsumowując: dach płaski 25-30 cm, dach nachylony 15 – 25 cm

Warstwy ociepleniowe

Ocieplenie stropu

Ciepło z ogrzewanych pomieszczeń ucieka do góry, stąd ostatni strop należy ocieplić. Styropian o grubości 5 cm układa się pomiędzy legarami podtrzymującymi płyty OSB lub deski, techniką „na mijankę”, w dwóch warstwach. Na twardszy styropian (EPS 038) lub XPS można bezpośrednio kłaść gładź cementową. Stosunkowo często do tego typu ociepleń stosuje się granulat styropianowy, ponieważ płyty mają tendencje do skrzypienia przy ruchach dachu. Gdy poddasze jest nieużytkowe, nie opłaca się wykonywać ocieplenia. W przypadku użytkowych pomieszczeń pod dachem istotne jest wykonanie termoizolacji – można zdecydować się na przykład na 20 cm płyty styropianowe, wykończone płytami wiórowymi tworzącymi gładkie powierzchnie.

Podsumowując: styropian 5 cm, do stropodachów 15-20 cm

Fundamenty i cokoły

Przy wyborze ocieplenia na fundamenty warto od razu rozważyć zakup płyt hydrofobowych, które tworzą także izolację przez wilgocią. Warto zwrócić uwagę na to, że cokół powinien być cieńszy o kilka centymetrów od zastosowanego styropianu fasadowego.

Podsumowując: styropian 8 cm - 12 cm

Elewacja budynku

Elewację najczęściej ociepla się przy użyciu białego styropianu EPS 038 CS(10)70 o grubości 12 cm oraz 15 cm. Styropian grafitowy pozwala nieco zmniejszyć tę grubość – 12 cm daje taki sam efekt, jak 15 cm styropianu białego. Warto zastosować go przy wieńcach, ościeżach, cokołach i nadprożach, żeby zminimalizować utratę ciepła przez mostki termiczne.

Podsumowując: styropian 12 cm - 15 cm

Ocieplenie podłóg

Minimalna grubość izolacji, którą układa się bezpośrednio na gruncie, to 8-10 cm, jednak najczęściej spotyka się grubsze warstwy ułożone z kilku cieńszych. Styropian stosowany w tym miejscu jest też grubszy – musi dobrze znosić obciążenia, a także tłumić dźwięki. Na podłogach układa się styropian akustyczny, lub biały z oznaczeniem EPS 038, EPS 037, EPS 036.

Podsumowując: w kilku warstwach, 10 cm - 15 cm

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top