• 28 marca 2024

Optymalne właściwości ciepłochronne, a także niska cena styropianu to główne czynniki, które sprawiają, że jest to materiał najchętniej wykorzystywany do termoizolacji – zarówno nowych budynków, jak i remontowanych.

W tym artykule radzimy, na co zwrócić uwagę wybierając styropian do termoizolacji kluczowych miejsc, czyli fundamentów i ścian zewnętrznych.

Ocieplanie ścian

Planując ocieplanie ścian za pomocą styropianu większość osób wybiera najtańszy, zwykły materiał. Warto wiedzieć, że najtańsze i najbardziej miękkie płyty EPS 50-042 są najbardziej narażone na uszkodzenia, nie mniej jednak z powodzeniem można je stosować do ścian trójwarstwowych, ocieplanych metodą lekką suchą.

W przypadku ścian dwuwarstwowych, ocieplanych metodą lekką mokrą, zdecydowanie lepszy jest styropian o większej gęstości, np. płyty EPS 70-040 i EPS 80-036.

Wśród propozycji można znaleźć także płyty, które posiadają na powierzchni wytłoczoną fakturę (np. rowki tworzące sieć kwadratów) – rozwiązanie to w znaczny sposób poprawia przyczepność kleju lub tynku. Doskonałą izolację termiczną zapewnia natomiast styropian grafitowy, natomiast płyty perforowane zapewniają ścianie możliwość oddychania, pomimo tego, że są ocieplone styropianem.

Prace remontowe

Styropian do ocieplania fundamentu i piwnicy

Styropian jest także wykorzystywany do ocieplania ścian fundamentowych lub piwnicznych. Jeśli posiadają one konstrukcję trójwarstwową, bez obawy można je ocieplić zwykłym styropianem o niewielkiej gęstości. Ważne jest jednak to, aby krawędzie płyt pozwalały na łączenie na zakład lub wpust i wypust, dzięki czemu warstwa termoizolacyjna będzie jednorodna, a co ważniejsze, po upływie czasu między płytami nie będzie szpar.

W przypadku zewnętrznego ocieplania ścian oraz osłaniania izolacji wodochronnej fundamentu niezbędny jest styropian o wysokim stopniu twardości, który będzie odporny na napór gruntu i nie ulegnie zniszczeniu w wyniku oddziaływania wilgoci. W tym przypadku optymalnym rozwiązaniem są zwykłe płyty ryflowane płyty wodoodporne EPS 100-038, ewentualnie zwykłe płyty o takim samym oznaczeniu.

Warto dodać, że wśród propozycji można także znaleźć ryflowane płyty styropianowe laminowane geowłókniną, czyli tkaniną, która działa jak filtr i nie pozwala na zapychanie się rowków grudkami ziemi czy kamykami. Należy pamiętać, że płyty ryflowane muszą być ułożone rowkami w kierunku gruntu. Materiał ten jest stosowany w sytuacji, gdy projekt uwzględnia drenaż opaskowy wokół fundamentów – w tym przypadku rowki umożliwiają spływanie wody do rur drenarskich.

W przedmiotowej sytuacji można również wykorzystać płyty wykończone papą, nie mniej jednak należy pamiętać, że warstwa papy nie spełnia tutaj funkcji hydroizolacji, ale chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą powstać podczas zasypywania wykopów.

Podłoga na gruncie najczęściej jest izolowana płytami styropianowymi o dużej gęstości – np. EPS 70-040 i EPS 80-036.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top