• 19 marca 2024

Żeby nasza izolacja termiczna spełniała stawiane przed nią zadania, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj styropianu do ocieplenia. Na rynku dostępne jest jego wiele rodzajów, na przykład styropiany białe, grafitowe i styropiany XPS przeznaczone do ścian zewnętrznych budynków prywatnych i publicznych.

Styropian i wata mineralna to bez wątpliwości najpopularniejsze materiały ociepleniowe. Styropiany dostępne są w formie płyt EPS, ale coraz częściej stawia się na nowocześniejsze jego wersje.

Styropian biały EPS

Polistyren ekspandowany, standardowy styropian EPS, tworzy się poprzez spiekanie polistyrenu. 95% jego objętości to powietrze.

Jest to materiał trwały i wcale się nie starzeje. Jest też odporny na działanie czynników biologicznych, w tym na gnicie i butwienie. Jego wadą jest brak odporności na promienie UV, przez co nie może leżeć na słońcu niezabezpieczony. W projekcie domu powinna pojawić się dodatkowa warstwa ochronna.

Współczynnik lambda dla takiego styropianu to 0,040W/mK. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się zazwyczaj warstwę styropianu EPS o grubości co najmniej 12 centymetrów. Typowo stosuje się 15cm. Styropian można kleić na tradycyjne zaprawy.

Styropian grafitowy

Styropian grafitowy to styropian EPS z dodatkiem grafitu. Nie należy go mylić z płytami polistyrenu ekstrudowanego XPS. Niewielka domieszka grafitu podnosi właściwości styropianu obniżając współczynnik lambda do poziomu 0,031-0,035W/mK. Jest to aż 10-20% poprawy w porównaniu ze styropianem EPS.

Styropian do ocieplenia

W związku z powyższym możliwe jest zmniejszenie grubości ocieplenia, ale nie należy tego traktować sposób dosłowny. Niższy współczynnik lambda nie pozwala jednak bezpośrednio zastępować styropianu EPS 15cm styropianem grafitowym 12cm. Związane jest to z koniecznością wyliczenia punktu rosy, czyli miejsca, w którym przy nowej wersji ocieplenia będzie dochodziło do skraplania się wody w zimie. Projekt musi być tak przygotowany, by skraplanie zachodziło w warstwie izolacji, co ochroni ścianę przed zawilgoceniem.

W wyliczaniu kosztów korzystania ze styropianu grafitowego należy pamiętać, że jest to materiał trochę droższy i stosowane zaprawy klejowe także więcej kosztują, ponieważ muszą mieć większą przyczepność.

Polistyren ekstradowany XPS

Najbardziej zaawansowana technologicznie formą styropianu jest polistyren ekstradowany XPS, który produkuje się poprzez ciśnieniowe wtłaczanie substancji do specjalnych form, co pozwala komórkom gotowego styropianu na lepsze przyleganie do siebie. Płyty XPS są lepsze od styropianu EPS, ale jak się okazuje, nie dorównują płytom grafitowy, ponieważ ich lambda wynosi zaledwie 0,035W/K, przez co nie stosuje się go do ścian zewnętrznych.

Głównym przeznaczeniem styropianu XPS jest ocieplanie ścian fundamentowych oraz podpiwniczeń. Może to być też ocieplenie posadzki na gruncie. Takie możliwości daje nam bardzo niska nasiąkliwość tego rodzaju styropianu i jego wytrzymałość fizyczna. W czasie zasypywania fundamentów zwykły styropian często jest uszkadzany. Wytrzymałość substancji nie ma żadnego znaczenia na ścianach zewnętrznych, gdzie wytrzymałość jest zapewniana poprzez inne materiały, na przykład pustaki.

Wykorzystanie płyt typu XPS nie jest zabronione na ścianach fasadowych, chociaż może nie być optymalnym rozwiązaniem. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ten rodzaj styropianu na fasadzie, ważne jest, by zakupić płyty przeznaczone właśnie do fasad. Różnią się od innych rodzajów tym, że ich powierzchnia jest chropowata, dzięki czemu łatwiej jest położyć na nich tynk.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top