• 19 kwietnia 2024

Styropian to potoczna nazwa polistyrenu spienionego. 98 % tego materiału to powietrze, a zaledwie 2% stanowi polistyren. Cechą charakterystyczną styropianu jest przede wszystkim lekkość i porowata struktura.

Wybór styropianu do ocieplenia domu – wbrew pozorom – wcale nie jest prosty, poszczególne rodzaje różnią się parametrami i zastosowaniem.

Wybór styropianu na elewacje

Wybór materiału termoizolacyjnego zależy przede wszystkim od tego, w którym miejscu będą instalowane płyty styropianowe – fakt ten dotyczy przede wszystkim grubości styropianu.

W przypadku ocieplania elewacji zewnętrznej konieczne jest zastosowanie styropianu o większej grubości niż w przypadku płyty izolującej fundament.

Ocieplając fasadę budynku należy zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła oraz parametr wytrzymałości na rozciąganie. Warto pamiętać, że im niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian.

Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym wciąż są styropiany o grubości od 12 cm do 15 cm, choć coraz częściej stosowany jest styropian o grubości od 18 cm do 20 cm.

Wybór styropianu na strop

Bardzo ważną funkcję spełnia termoizolacja poddasza. Wynika to przede wszystkim z tego, że poprzez poddasze i dach ucieka ciepło z pomieszczeń znajdujących się niżej. Izolacja cieplna bardzo często jest wykonywana ze styropianu o grubości 5 cm, kładzionego w dwóch warstwach, metodą na tzw. mijankę. Podstawową zaletą tego rozwiązania są bardzo dobre właściwości izolacyjne, trwałość, nietoksyczność oraz bezpieczeństwo dla zdrowia. Dobrej jakości styropian jest odporny na wilgoć, łatwy w obróbce, a także odznacza się długą żywotnością. Należy jednak pamiętać, aby zostawić niewielką przestrzeń pomiędzy izolacją styropianową a deskami podłogowymi. Zalecana przestrzeń wynosi 3 cm.

Termoizolacja domu

Jak wybrać styropian na fundament?

Termoizolacja spełnia kluczową funkcję podczas inwestycji budowlanej. Styropian wykorzystywany do izolacji fundamentów oraz ścian w piwnicach powinien posiadać wyjątkowe właściwości izolacyjne, a także dużą odporność na działanie wody.

Standardowa grubość styropianu przeznaczonego do izolacji piwnic wynosi od 10 cm do 12 cm. Jeśli budynki nie stykają się bezpośrednio z gruntem, optymalnym rozwiązaniem jest metoda izolacji obwodowej, która pozwoli zniwelować stratę ciepła, a dodatkowo chronić hydroizolację w zewnętrznej części ścian fundamentowych przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Współczynnik przewodzenia ciepła

Lambda (λ) to współczynnik przewodzenia ciepła – jest to jeden z najważniejszych parametrów, które w bezpośredni sposób wpływają na właściwości termoizolacyjne danego rodzaju styropianu. Warto pamiętać, że im mniejsza wielkość lambdy, tym lepsza jakość styropianu.

Grubość ocieplenia

Wbrew pozorom, podczas wyboru styropianu nie należy kierować się wyłącznie wartością lambdy Faktem jest, że styropian, który posiada większą grubość i wyższy współczynnik lambda jest gorszym izolatorem niż styropian o mniejszej grubości i mniejszym współczynniku lambda. Minimalna wartość lambdy w przypadku styropianu przeznaczonego do izolacji wynosi 0,040, nie mniej jednak decyzję dotyczącą grubości ocieplenia należy podjąć na podstawie obliczeń dotyczących indywidualnego zapotrzebowania budynku na energię.

Montaż styropianu

Montaż styropianu to przedsięwzięcie wieloetapowe, należy jednak pamiętać, że podstawową kwestią jest wysokiej jakości styropian, dobry klej oraz siatka budowlana – rozwiązania te zapewnią optymalną termoizolację.

W pierwszej kolejności należy uzupełnić ewentualne nierówności na ścianach – jest to warunek konieczny, niezbędny do określenia grubości kleju, na który przyklejany jest styropian. Należy pamiętać, że w niektórych miejscach konieczne jest przycięcie lub przytarcie płyty styropianowej.

W kolejnych etapach wykonuje się kołkowanie oraz usuwanie nierówności.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top