• 20 kwietnia 2024

Trudno nie docenić znaczenia, jakie ma ocieplanie budynku, to właśnie ono przyczynia się bowiem do tego, że nasze rachunki za prąd stają się niższe, a środowisko nie jest degradowane z tak dużą mocą. Ponieważ ceny energii rosną przez cały czas, warto się zastanowić nad tym, jakie materiały izolacyjne są najbardziej efektywne.

Jeśli interesują nas konkretne właściwości termoizolacyjne płyt styropianowych, powinniśmy zainteresować się w pierwszej kolejności współczynnikiem lambda deklarowanym przez ich producenta. To właśnie ten parametr określa przewodnictwo cieplne i waha się na poziomie wynoszącym od 0,031 do 0,045 W/mK. Im niższa jest podana wartość, tym większą korzyść mamy z izolacyjności takiego produktu.

Dziś za najlepsze uznaje się w tym kontekście grafitowe płyty styropianowe ze współczynnikiem lambda utrzymującym się na poziomie 0,031. Jest to niebarwiony, nowoczesny materiał, który może dawać pewność, że pieniądze przeznaczone na ogrzewanie relatywnie szybko się nam zwrócą.

Szare płyty nie cieszą się aż tak duża popularnością, na jaką zasługują ze względu na dość wysoką cenę zwłaszcza, jeśli porówna się ją z tą, która odnosi się do białych płyt wykonanych ze styropianu. Oczywiście, choć cena produktu ma duże znaczenie, wcale nie mniejsze mają korzyści, z jakimi można się liczyć, gdy wykorzystuje się materiał, dla którego charakterystyczna jest wysoka jakość. Warto też pamiętać o tym, że szare płyty styropianowe charakteryzują się znakomitymi właściwościami nawet pomimo tego, że nie są przesadnie grube. To również może być podstawą do oszczędności zwłaszcza w kontekście innych materiałów, które należy wykorzystywać, aby wykonywać izolację ściany.

Solidne materiały budowlane

Bez względu na to, w jakim kolorze są płyty styropianowe, z jakimi ma do czynienia inwestor, zasadnicze znaczenie okazuje się mieć ich gęstość. Co ważne, gęstość jest ściśle powiązana z tym współczynnikiem, który wskazuje na przewodzenie ciepła. Jeśli więc dostajemy informację na temat tego, że współczynnik lambda jest niski, a jednocześnie niska jest gęstość, powinniśmy zachować pewien stopień czujności.

Należy mieć też na uwadze to, że im niższa jest gęstość danego wyrobu, tym gorsze są również parametry mechaniczne ściśle z nią przecież powiązane. Pierwszym krokiem powinno być podzielenie wagi paczki przez jej objętość. To właśnie ten wynik da nam gęstość i na tym etapie możemy już sprawdzić, jaki współczynnik przewodzenia ciepła jest umieszczony na opakowaniu.

Od producenta wymaga się deklarowania współczynnika lambda, nie ma jednak przepisów obligujących go do deklarowania gęstości. Właśnie dlatego w przypadku tak wielu płyt nie mamy do czynienia z deklarowanymi parametrami, a inwestor musi mieć świadomość tego, że istnieje pewne ryzyko tego, że zostanie oszukany. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że musimy godzić się z takim stanem rzeczy. Z pomocą przychodzą nam choćby analizy, jakie możemy znaleźć w Internecie, sprawdza się przy tym metoda polegająca na kupowaniu droższych rozwiązań wchodzących w skład oferty najlepiej znanych nam producentów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top