• 28 marca 2024

Styropian to jeden z najczęściej używanych materiałów izolacyjnych. Izolacja wykonana na bazie styropianu może przetrwać dziesiątki lat,a co ważniejsze, jest to materiał jak najbardziej ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.

Bezpieczny i trwały

Termoizolacja budynków z wykorzystaniem styropianu to przede wszystkim oszczędności w zakresie ogrzewania. Niewielka ilość energii jest wykorzystywana także podczas produkcji płyt styropianowych, co w praktyce oznacza mniejszą emisję szkodliwych substancji – można więc stwierdzić, że styropian neutralnie wpływa na środowisko.

Praca z tym materiałem nie wymaga szczególnych umiejętności, jest łatwa i przyjemna, nie powoduje problemów zdrowotnych i nie zagraża życiu, nie ma również konieczności stosowania dodatkowych rozwiązań higieny osobistej.

Poza budownictwem styropian znajduje zastosowanie jako materiał ochronny dla produktów spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego itp.

Ekologiczny surowiec

Styropian, podobnie jak inne tworzywa sztuczne, produkowany jest na bazie ropy naftowej, na bazie której produkowany jest pentanem, stanowiący ważny składnik polistyrenu – głównego składnika styropianu.

Szkodliwe gazy a efekt cieplarniany

Gazy wydzielane przez urządzenia grzewcze w znaczny sposób przyczyniają się do efektu cieplarnianego, który -ze względu na dużą zawartość dwutlenku węgla CO2 -negatywnie wpływa na środowisko.

Termoizolacja pozwala zniwelować tempo efektu cieplarnianego, chroniąc w ten sposób środowisko naturalne.

Materiały izolacyjne

Wyjątkowe zalety styropianu

Zaletą styropianu jest także lekkość materiału, trwałość oraz to, że nie powoduje problemów zdrowotnych. W zależności od rodzaju, styropian wykazuje różną odporność na rozrywanie, ściskanie i zginanie.

Warto pamiętać, że im większa gęstość, tym lepsza wytrzymałość.

W budownictwie stosowany jest styropian samogasnący, który pod wpływem ognia zaczyna się topić i kurczyć, a po odjęciu ognia – gaśnie. Co ważniejsze, styropian w systemie ETICS składa się wyłącznie z jednego typu materiału, a tym samy nadaje się do recyklingu.

Oszczędność na ogrzewaniu

Każdy litr ropy naftowej, który został wykorzystany do produkcji styropianu, pozwala zaoszczędzić nawet 100 litrów oleju opałowego, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska. Bez wątpienia jest to bilans naprawdę imponujący, tym bardziej, że sektor budowlany – jak podają wyniki badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską – pochłania prawie 40% ogólnego zużycia energii elektrycznej na terenie całej Unii Europejskiej, a to oznacza, że konieczne jest podejmowanie działań, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie ilości zużywanej energii elektrycznej, a tym samym poprawa aktualnych tendencji wzrostowych.

Jednym z działań jest w tym przypadku efektowna izolacja termiczna, wykonywana na bazie płyt styropianowych, dzięki której można w znaczny sposób ograniczyć ilość zużywanego ciepła – nietrudno zauważyć, że rozwiązanie to korzystnie wpływa zarówno na stronę ekonomiczną, jak i stricte ekologiczną. Warto pamiętać, że dobrze zaizolowany budynek wolniej nagrzewa się w okresie letnim i wychładza w porze zimowej.

Zdaniem ekspertów przemyślane decyzje w zakresie termoizolacji to doskonały sposób, by zaoszczędzić do 80% kosztów przeznaczanych na ogrzewanie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top