• 19 kwietnia 2024

Decyzję o zamontowaniu w domu ogrzewania podłogowego najlepiej podjąć już podczas projektowania domu, uwzględniając przede wszystkim fakt, że instalacja podłogowa wymaga warstwy izolacji termicznej o odpowiedniej grubości, a co ważniejsze ,musi być ona rozłożona pod całą podłogą.

Z założenia instalacja ogrzewania podłogowego, czyli tzw. podłogówka w obrębie parteru domu niepodpiwniczonego powinna wynosić nie mniej niż 15 cm styropianowej izolacji termicznej.

Jastrych lub wylewka grzejna to warstwa obejmując rury, w których przepływa ciepła woda, zasilając pętle ogrzewania podłogowego, a docelowo cały dom.

Ważne jest to, aby grubość jastrychu grzejnego oraz znajdujących się w nim rur musi mieć co najmniej 6,5 cm – dopiero na tej warstwie okładana jest warstwa wykończeniowa, np. terakota o grubości 1 cm. Suma sumarum, łączna wysokość standardowej podłogówki wynosi 23 cm, a niekiedy nawet więcej.

Inne rozwiązania

Bardzo ważną funkcję spełnia grubość izolacji umieszczanej pod ogrzewaniem podłogowym, a dokładniej opór cieplny, który jest określany za pomocą normy PN-EN 1264. W przypadku ogrzewania podłogowego w domu parterowym niepodpiwniczonym opór cieplny izolacji nie może być mniejszy niż 1,25 (m2K)/W.

Kolejną, równie ważną kwestią, jest współczynnik przenikania ciepła U, który w przypadku podłogi na gruncie powinien wynosić 0,45 W/(m2K) lub więcej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku standardowych rozwiązań ułożenie ogrzewania z wykorzystaniem wskazanych wartości jest niemożliwe do realizacji.

Optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku okazuje się zastąpienie zwykłego styropianu izolacją o lepszych parametrach, np. styropianem o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła, np. 0,032 W/(mK) lub polistyrenem ekstrudowanym, który posiada współczynnik przewodzenia wynosi 0,031 W/(mK).

Poza tym konieczne jest zainstalowanie płyty grzejnej o mniejszej grubości.

Ogrzewanie podłogowe

Metoda tradycyjna

Osoby, które planują instalację ogrzewania podłogowego metodą tradycyjną, czyli tzw. mokrą, powinny zwrócić uwagę na to, aby pierwsza warstwa izolacji styropianowej posiadała podwyższoną wartość współczynnika oporu cieplnego, natomiast druga warstwa może być ułożona ze styropianu płaskiego lub z wypustkami o grubości 4,9 cm.

Izolację należy pokryć jastrychem cementowym lub anhydrytowym (gipsowym). Znajdująca się nad rurą grzewczą płyta cementowa powinna wynosić co najmniej 5 cm, co oznacza, że łączna wysokość wykończenia będzie wynosić 6,5 cm – nie ma więc możliwości, by całość zmieściła się w 13 cm.

Inną możliwością jest wylewka ponad rury wykonana z jastrytu anhydrytowego – w tym przypadku wystarczy warstwa 3,5 cm, dzięki czemu wysokość zabudowy wyniesie 13,4 cm, natomiast współczynnik ciepła U - 0,49 W/(m2K).

Płyta anhydrytowa umożliwia wcześniejsze nagrzewanie – można je rozpocząć już po 7 dniach od jej wylania, w przypadku wylewki cementowej należy odczekać aż 28 dni.

Metoda sucha

Podłogówkę można wykonać także z wykorzystaniem tzw. metody suchej, stosując izolację z płyt systemowych o grubości 6 cm, posiadających lepszy współczynnik oporu cieplnego niż standardowy styropian oraz płyty z wypustkami o grubości 4,9 cm.

Powstałą warstwę należy pokryć lamelami aluminiowymi, dzięki czemu ciepło będzie się równomiernie rozchodziło.

Rury grzejne należy układać w fabrycznie wykonanych kanałach, a zamiast wylewki zastosować suchy jastrych o grubości 1,8 cm.

Łączna wysokość podłogówki ma w tym przypadku 12,7 cm, natomiast współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,44 W/ (m2K).

Metoda sucha umożliwia szybszy montaż ogrzewania oraz niewielki ciężar, niestety, jest ona co najmniej dwa razy wyższa od systemu mokrego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top