• 19 marca 2024

Jeśli planujemy prace montażowe przy zastosowaniu tak zwanej metody lekko-mokrej, powinniśmy pamiętać nie tylko o tym, że powinny być one przeprowadzane w temperaturze dodatniej, ale i o tym, że powinna ona przekraczać 25 stopni Celsjusza. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na same ściany, te bowiem muszą być osłonięte przez folię, która będzie je chroniła nie tylko przed deszczem i wiatrem, ale również przed słońcem.

Najlepiej sprawdza się w takim przypadku późna jesień, choć i prace podejmowane wczesną wiosną wcale nie są skazane na niepowodzenie. W obu terminach nie musimy się obawiać bardzo intensywnych promieni słonecznych, co bywa problemem zwłaszcza w środku lata. Nie jest to wcale problem, który można byłoby bagatelizować, musimy bowiem pamiętać o tym, że promieniowanie słoneczne potrafi mieć destrukcyjny wpływ na styropian, który nie tylko żółknie, ale również staje się bardziej chropowaty.

Nie można nie pamiętać i o tym, że tak samo niekorzystne działanie jest obserwowane w odniesieniu do większości organicznych rozpuszczalników. Jeszcze przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych należy się upewnić, czy mamy do czynienia z gładkim, a jednocześnie suchym podłożem. Również ściany powinny być starannie oczyszczone, warto przy tym wyeliminować nie tylko to, co pozostało ze starej farby, ale również pył, tynki oraz inne nierówności. Kolejnym krokiem powinno być uzupełnienie ubytków i nałożenie podkładu, którego zadaniem jest gruntowanie ściany, zwiększy to bowiem przyczepność elewacji.

Elewacja budynku

Jeśli podłoże będzie odpowiednio przygotowane, problemem przestaną być prace izolacyjne, a jednocześnie nie będziemy musieli obawiać się odklejania się styropianu od ściany, która już została ocieplona, co nie jest wcale problemem, który rzadko daje o sobie znać. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby izolacja została wykonana z wykorzystaniem relatywnie dużych wpływ. W istotny sposób przyspieszy to jego układanie, a jednocześnie sprawi, że nie będziemy mieli do czynienia z mostkami termicznymi, które są prawdziwą zmorą wszystkich ekip odpowiedzialnych za ocieplenie ścian.

Ważna jest też technika układania płyt styropianowych, te powinny być więc układane od dołu ku górze, dłuższym bokiem równolegle do ścian budynku i wzdłuż ich listwy startowej. Dzięki temu rzędy płyt pojawiające się na ścianie zazębiają się na siebie. Koniec płyty znajdującej się w pierwszym rzędzie powinien być w związku z tym prostopadły do środka tej, która jest ułożona w drugim rzędzie.

Pamiętajmy też, że ich końce nie powinny tworzyć jednej pionowej linii, grozi to bowiem powstaniem mostka termicznego. Jeśli mamy do czynienia z płytami, które układa się w narożnikach budynków, również one są układane naprzemiennie. Można je przycinać, należy jednak czekać aż do związania się kleju.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top