• 20 kwietnia 2024

Rynek obfituje w różnego rodzaju styropiany, każdy w innej cenie. Żeby moc wybrać odpowiedni, trzeba kierować się pewnymi zasadami.

Ceny porównuje się według m3, dlatego że cena różni się w zależności od grubości styropianu. Są takie z dodatkiem frezu albo bez, poza tym w paczkach znajdują się inne ilości styropianu, ponieważ producenci różnie je zapakowują.

Jeśli szuka się styropianu na elewację, to powinien on mieć od 12 do 20 cm. Zwykle wybiera się ten o grubości 15 cm.

Trzeba zastanowić się, ile styropianu tak naprawdę się potrzebuje. Żeby wyliczyć ilość styropianu potrzebnego do ocieplenia ścian domu, należy pomnożyć ich powierzchnię przez grubość styropianu. Jeśli okna są spore, wówczas można odjąć ich powierzchnię. Przykładowo jeśli chce się ocieplić dom o powierzchni ścian 250 m2, a styropian ma 12 cm grubości, to wykonuje się działanie 250 m2 x 0,12 m = 30 m3. To wskazuje, że potrzebne jest 30 m3 styropianu.

Tzw. frezowanie sprawia, że płyty układa się łatwiej i równiej, powierzchnia jest bardziej szczelna i nie traci się ciepła. Ta czynność to koszt ok. 6-10 zł za m3. Jeśli wybiera się styropian o grubości 15 cm, to utrata ciepła w ogóle nie jest liczona, więc nie trzeba frezować.

Jaki kolor wybrać – biały czy grafitowy?

Trzeba tu zwrócić uwagę na współczynnik λ (lambda), dotyczący przenikalności cieplnej. W przypadku białych styropianów λ wynosi 0,044-0,040. Najlepszy jest ten o najniższym podanym współczynniku. Jeszcze niższe będą powodować, że ciepło będzie się traciło, a więc trzeba będzie dołożyć do ogrzewania.

Biały styropian

Nie warto oszczędzać na styropianie, ponieważ po kilku miesiącach utraci się tę oszczędność, a dodatkowo straci się na późniejszym ogrzewaniu. W przypadku styropianu białego o λ=0,038 wyda się więcej pieniędzy, bo jego cena nie różni się zbytnio od ceny styropianów grafitowych o λ=0,034 i λ=0,033, więc nie opłaca się ich kupować.

Ocieplenie domu

Styropian grafitowy to najlepszy materiał do ocieplania domu, jeśli chodzi i o cenę, i o jego jakość. Jest, co prawda, droższy od białego, ale za to gwarantuje wyższą klasę produktu. Powstają one z BASF – surowca wysokiej jakości. Tutaj też współczynnik przenikalności cieplnej jest zróżnicowany i wynosi od 0,034 do 0,030. Najlepiej zaopatrzyć się w ten o λ=0,033, ponieważ pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet 20-30% w ciągu roku. Inwestycja w droższy materiał zwróci się w ciągu najbliższych lat. Każdy grafitowy styropian jest lepszy od białego.

Kolejną istotną sprawą, na która trzeba zwrócić uwagę, jest oddychanie ściany. Ta kwestia nie należy do styropianu, ale do wentylacji i rekuperacji.

Ściana w niewielkim stopniu odnajduje się jako przegroda w emisji pary wodnej. Jeśli wentylacja jest sprawna, to dyfunduje tylko 1% pary wodnej.

Znikomy jest też wpływ temperatury powietrza. Za problemy w tym zakresie odpowiada wentylacja i szczelne okna.

Oddychanie ścian nie ma wpływu na ograniczenia w systemach dociepleń.

Wszystkie rodzaje styropianu są sezonowane. Odbywa się to na niepociętych kawałkach. Styropian nie kurczy się.

Temu materiałowi najbardziej szkodzi wiatr, a w drugiej kolejności słońce.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top