• 25 kwietnia 2024

O właściwościach termoizolacyjnych materiału decyduje współczynnik λ. Jego wartość to wartość przewodzenia ciepła. W materiale izolacyjnym powinien on być możliwie najniższy. W dobie projektowania i ulepszania budynków zużywających mniejsze ilości energii, pojawia się także zapotrzebowanie na lepsze, efektywniejsze materiały do ociepleń.

Co za tym idzie, rynek stale wzbogaca się o nowe rozwiązania, na przykład aerożele, ale też tradycyjne sposoby na ocieplenie ścian zmieniają się na lepsze. Styropian grafitowy pozwala na zmniejszenie warstwy ocieplenia, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych. Jego charakterystyczną cechą jest kolor, od srebrnego aż do ciemnoszarego – to wynik dodania do granulek grafitu, czyli materiału absorbującego.

Właściwości styropianu grafitowego

Współczynnik λ wynosi dla tego typu materiału od 0,031 do 0,033. Oznacza to, ż jest on znacznie niższy niż w styropianach białych. Potwierdza to badanie zgodne z normą PN-EN 13163. Wartość izolacyjna styropianów grafitowych nie różni się znacznie w zależności od gęstości płyty, co pokazują badania Laboratorium fizyki Cieplnej, Instalacji Sanitarnych i Środowiska ITB. Zakres współczynnika przewidzenia ciepła λ zwykle nie wychodzi poza wyżej podane wartości. Tak dobre właściwości izolacyjne sprawiają, że styropian grafitowy dobrze sprawdza się w budownictwie pasywnym oraz energooszczędnym.

Styropian grafitowy

Tego typu budynki muszą spełnić ścisłe wymagania dotyczące izolacji ciepła, a więc możliwość zmniejszenia grubości warstwy nawet do 20 cm przy styropianie o λ ≤ 0,032 W/(m·K) pozwala uzyskać świetne efekty. Cieńsza warstwa izolacji cieplnej prezentuje się o wiele lepiej, jest też bardziej funkcjonalna. Dzięki mniejszemu przenikaniu ciepła przez styropian grafitowy, nie trzeba dokładać mnóstwa kolejnych warstw by spełnić wymogi. Ta właściwość materiału ujawnia się także w budownictwie nZEB. Dlatego też dostępny już od kilkunastu lat styropian grafitowy jest stosowany coraz częściej.

Zastosowanie styropianu grafitowego

Materiału można z powodzeniem używać do ocieplania dachów, ścian, podłóg, fundamentów. Właściwie nie istnieją tutaj ograniczenia – wszędzie wynikiem zastosowania płyt grafitowych jest uzyskanie lepszej absorpcji ciepła przy mniejszej warstwie ocieplenia. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że kolor tych płyt może przyczyniać się do zbytniego nagrzewania powierzchni.

Dzięki grafitowemu zabarwieniu płyty lepiej pochłaniają promieniowanie cieplne, jednak są też automatycznie ciemniejsze. Na rynku są dostępne płyty mające jaśniejsze zabarwienie zewnętrznej powierzchni. Dzięki temu odbijają promieniowanie i nie powodują zbyt wielkiego nagrzewania pomieszczeń w okresie wysokiego nasłonecznienia. Ten typ wyrobu przydaje się zwłaszcza podczas prac budowlanych w pełnym słońcu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top