• 24 kwietnia 2024

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych, stosowanych w budownictwie.

Styropian jest lekki, posiada dobre parametry cieplne, jego zaletą jest również łatwy montaż oraz przystępna cena. Dzięki budowie komórkowej posiada bardzo małą gęstość komórkową, co w znaczący sposób przekłada się na funkcjonalność materiałów styropianowych.

Do celów budowlanych wykorzystywane są przede wszystkim płyty styropianowe o określonych wymiarach i gęstości – warto pamiętać, że im wyższy wskaźnik gęstości, tym lepszy i bardziej trwały materiał. Płyty styropianowe mogą mieć także różną grubość, dzięki czemu wybór odpowiedniego rozwiązania nie stanowi problemu.

Płyty styropianowe są łatwe w obróbce, styropian można ciąć za pomocą ostrej piły i nie wymaga szczególnych umiejętności ani specjalistycznych narzędzi. Co ważniejsze, praca z tym materiałem nie stwarza ponadto żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka, nie ma także konieczności stosowania szczególnych środków ochrony w postaci rękawic, maseczek czy okularów ochronnych.

Niepodważalną zaletą styropianu jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, którego wartości oscylują w granicach 0,030 a 0,040 W/m·K. Ściana pokryta styropianem o grubości 90 mm posiada takie same parametry w zakresie ochrony przed zimnem jak betonowy mur o grubości 380 mm.

Koszty związane z termoizolacją budynku są zwracają się w stosunkowo krótkim czasie, podczas standardowej eksploatacji, a co ważniejsze, inwestycja w zakresie termoizolacji pozwala poprawić warunki wewnątrz pomieszczeń, wyeliminować pojawiającą się na ścianach wilgoć, która następnie może przerodzić się w zagrzybienie.

Płyty styropianowe mogą być stosowane do ociepleń elewacji oraz izolacji termicznych i akustycznych w obrębie całego budynku.

Płaszczyzny boczne płyt styropianowych mogą proste lub profilowane na pióro-wpust, różnice mogą dotyczyć również wykończenia płaszczyzn.

Wśród propozycji znajdują się płyty z powłokami,okładzinami lub bez nich – płyty bez dodatkowych zabezpieczeń mogą stanowić nawet 80%-90% produkcji, wśród nich znajdują się także płyty akustyczne do podłóg, wyposażone w żłobienia przystosowane do układania przewodów grzewczych.

Wykorzystanie styropianu

W grupie płyt z okładzinami i powłokami można znaleźć m.in.:

- płyty laminowane papą;

- płyty oklejane folią refleksyjną ALU

- dachowe płyty termoizolacyjne;

- płyty elastyczne, wykorzystywane jako warstwa tzw. podłogi pływającej;

Płyty styropianowe najczęściej są stosowane jako materiał służący do termoizolacji.

Jeśli ocieplenie zostało wykonane prawidłowo, nie powinny pojawiać się tzw. mostki termiczne.

Płyty styropianowe należy montować za pomocą kleju lub poprzez kołkowanie. W pierwszym przypadku wykorzystywane są odpowiedniej jakości masy klejowe, które dodatkowo można kołkować z wykorzystaniem łączników kotwiących zaopatrzonych w tarcze dociskające.

Podczas ociepleń zastosowanie znajduje także granulat styropianowy, który jest wdmuchiwany w przestrzenie przegród ścian i stropów.

Płyty styropianowe można także wykorzystać podczas izolowania trudnych miejsc w obrębie elewacji, natomiast do ociepleń stropów i podłóg wykorzystywane są materiały styropianowe o większej gęstości, odporne na działania obciążeń mechanicznych.

Osoby, które chcą zwiększyć komfort akustyczny w izolowanym pomieszczeniu, powinny zdecydować się na wykorzystanie pływ emanujących zdolności tłumienia dźwięków. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się w przypadku tzw. podłóg pływających, stosowanych głównie na stropach pomiędzy kondygnacjami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top