• 7 grudnia 2021

Polski rynek obfituje w propozycje producentów płyt styropianowych. Firm jest ponad 200. Nie jest to jednak równoznaczne z dobrą jakością tego materiału. Do klienta dociera się różnymi ścieżkami i czasem nie mają one nic wspólnego z dobrą jakością.

W związku z tym na rynku można spotkać się z ofertami takich producentów, którzy proponują styropian o słabej jakości, ale za to w niższej cenie oraz takich, którzy skupiają się na tym, aby ich produkt był dobry, a co za tym idzie droższy. Wybierając właściwego producenta, dobrze jest zapoznać się z opiniami na jego temat.

Ważna jest świadomość, że na cenę ma wpływ wiele elementów. Często jest jednak tak, że klient decyduje się na zakup takiego materiału budowlanego słabszej jakości z powodu jego niższej ceny. Ale zdarza się też tak, że producenci przekłamują informacje na opakowaniach, a klienci dają się nabrać, zaopatrując się tym samym w niezbyt dobry produkt.

Zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś styropianu, trzeba sprawdzić:

• czy sprzedający jest w stanie przedstawić deklaracje zgodności i wszystkie atesty,

• czy ciężar styropianu ma gęstość mieszczącą się w granicach przedstawionych przez producenta (nie zawsze styropian spełnia wszystkie parametry),

• jak ma się sprawa z parametrami technicznymi styropianu,

• czy styropian stanowi całość, czy kruszy się,

• czy opakowanie materiału ma oznaczenie CE,

• czy producent jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu i bierze udział w programie „Gwarantowany Styropian”,

• czy producent jest kontrolowany przez instytucje budowlane.

Producent materiałów budowlanych

Austrotherm – Gwarantowany styropian

Austrotherm to firma austriacka, działająca od lat 50. poprzedniego stulecia. Jest znanym na świecie producentem materiałów izolacyjnych. Jej jednostka znajduje się także w Polsce pod nazwą Austrotherm Polska Sp. z o.o. Istnieją dwie jej fabryki, jedna w Oświęcimiu przy ul. Chemików. Dwa zakłady wytwarzają rocznie ok. 1,5 mln metrów sześciennych materiałów i wykorzystują surowce dobrej klasy: BASF i Synthos. Ta marka jest najbardziej rozpoznawalna w Polsce dzięki wysokiej technologii oraz dobrej jakości styropianu. Te dwie znane fabryki znajdują się w Oświęcimiu i w Skierniewicach pod Warszawą.

Najbardziej znane rodzaje styropianów produkowane przez tę firmę to: EPS 70 038 FASDADA SUPER, styropian grafitowy EPS 031 FASSADA PREMIUM i EPS 035 EXPERT. Służą one do izolacji fundamentów i miejsc, którym może zagrażać wilgoć. Znany jest także XPS oraz styropianowa sztukateria.

Firma jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Jest też uczestnikiem programu „Gwarantowany Styropian”. Dzięki temu na opakowaniach materiałów znajdują się informacje dotyczące cech produktu, a firmę – zanim produkt trafi do klienta – może skontrolować specjalne laboratorium. Austrotherm to Rzetelny Producent Styropianu, któremu można zaufać.

Termo Organika – producent kompletnego systemu ociepleń

To firma mieszcząca się w Krakowie, działająca od 1997 r., która jest jednym z większych producentów styropianu w Polsce. Jej fabryki znajdują się w Pyrzycach, Rypinie, Siedlcach, Mielcu, Głogowie i są w pełni profesjonalne. Oferuje ona styropian najwyższej jakości oraz Kompletny system Ociepleń na ściany zewnętrzne. Co więcej, naukowcy ciągle pracują nad tym, aby jeszcze bardziej ulepszyć oferowane produkty na miarę XXI wieku.

Firma otrzymała bardzo dużo różnych nagród i wyróżnień. W 2015 r. zdobyła nagrodę „Budowlana Marka Roku” w kategorii „Styropian”. W tym samym roku uznano ją za najbardziej znaną markę w dziedzinie płyt styropianowych i wyróżniono tytułem „Konsumencki Lider Jakości 2015”. Jej produkty są rekomendowane przez Instytut Techniki Budowlanej dzięki wyrażeniu zgody na wykonywanie badań i kontroli nad jakością produktów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top