• 20 kwietnia 2024

Nazwa styropian jest znana każdemu, nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mamy do czynienia z polistyrenem ekspandowanym EPS, który utrzymuje się w konsekwencji spienienia granulek polistyrenu. Sam polistyren również nie jest rozwiązaniem pochodzenia naturalnego.

Można go otrzymać dzięki procesowi polimeryzacji styrenu, który pochodzi z radiacji ropy naftowej, choć reakcją, która umożliwia jego uzyskanie jest również katalityczne odwodnienie etylobenzenu. Już po zmieszaniu z dodatkami stanowi on bazę dla stworzenia wielu tworzyw sztucznych. On sam może być bezbarwny i niemal przezroczysty, choć istnieje też możliwość barwienia go, a klienci mogą liczyć w tym kontekście nie tylko na dość zróżnicowaną, ale i wyjątkowo bogatą kolorystykę.

Polistyren ma wiele zastosowań, największą popularnością cieszy się jednak jego spieniona forma i to właśnie ona jest nam lepiej znana jako styropian. Jej powstanie staje się możliwe dzięki temu, że polistyren w postaci granulek jest w sposób gwałtowny ogrzewany parą wodną. Styropian może mieć przynajmniej kilka zastosowań, najczęściej jednak wykorzystuje się go o produkcji płyt izolacyjnych znajdujących zastosowanie w budownictwie.

Jeśli mówimy o styropianie jako o materiale izolacyjnym powinniśmy mieć świadomość tego, że jego zastosowanie jest powszechne. Kulki wypełnione powietrzem są w tym przypadku zasługa procesu produkcyjnego, te zaś wtłacza się do formy, a następnie formuje się z nich bloki, których postać jest nam znana najlepiej.

Koszt ocieplenia domu

Styropian różni się między sobą w zależności od tego, w jakim stopniu został spieniony. To właśnie dlatego powszechnie mówi się o styropianie o różnej grubości i ten czynnik ma duże znaczenie podczas jego rozróżniania. Oczywiście, nie ma takiego właściciela, któremu nie zależałoby nie tylko na tym, aby jego dom był ciepły, ale również na tym, aby koszty jego ogrzewania były możliwie jak najniższe. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie izolacji cieplnej wykonanej właśnie ze styropianu, możemy mieć pewność, że zapewni nam ona każdą z wymienionych cech.

Nie można nie docenić i tego, że sam koszt jego nabycia nie przytłacza, a jednocześnie jego obróbka nie jest skomplikowana. Styropian jest wysoko ceniony również dlatego, że jest trwały, nie starzeje się przy tym szybko. Gdybyśmy jednak mieli wskazać tę jego cechę, która przesądza o zainteresowaniu, jakie wzbudza, z pewnością byłaby to odporność na wilgoć. Można więc izolować nim nie tylko fundamenty, ale i ściany piwnic, a przecież nie każdy materiał izolacyjny sprawdza się w tych miejscach, w których zachowanie ciepła jest szczególnie trudne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top