• 20 kwietnia 2024

Większość osób uważa, że izolacja ze styropianu umieszczana jest na pionowych przegrodach. Warto jednak wiedzieć, że po styropianie można także chodzić, a tym samym stosować jako element izolacyjny podłogi, gruntu, stropu lub tarasu.

Poza doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi styropian odznacza się optymalną twardością, jest lekki i odporny na wilgoć, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako skuteczny izolator. Produktów, które posiadają podobne właściwości jest wiele, nie mniej jednak znalezienie czegoś w równie atrakcyjnej cenie jest praktycznie niewykonalne.

Styropian bardzo często jest stosowany do izolacji przegród poziomych. Co kryje się pod tym pojęciem? Ogólnie rzecz ujmując, są to podłogi na gruncie, stropy, płyty tarasowe, jak również stropodachy. W tym artykule zajmiemy się przede wszystkim przegrodami, po których odbywa się ruch pieszy i damy odpowiedź na pytanie, jak dobrać do nich optymalne płyty styropianowe i jak je układać.

Styropian do użytku poziomego

Podstawowym wyrobem izolacyjnym, który jest produkowany ze styropianu, są płyty styropianowe, różniące się przede wszystkim wartością współczynnika lambda (im niższy, tym lepsza izolacja), a także właściwościami mechanicznymi (ściskanie i rozciąganie) oraz sposobem wykończenia boków płyt, które w znaczny sposób wpływają na ich zastosowanie. Płyty styropianowe mogą mieć krawędzie gładkie lub wyprofilowane w nich wpusty i wypusty lub zakładki, które ułatwiają szczelne łączenie.

Zastosowanie styropianu

Zasadniczo płyty styropianowe są białe, nie mniej jednak można znaleźć również materiały nakrapiane, czarne lub szare, posiadające domieszkę grafitu, barwione na zielono, niebiesko lub różowo – działanie to ma na celu upodobnienie płyt styropianowych do konkurencyjnego polistyrenu ekstrudowanego.

Kropki przyczyniają się do poprawy izolacyjności termicznej, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, umożliwiają zidentyfikowanie producenta.

Izolacja stropu - to możliwe

Zwykłe lub grafitowe płyty o oznaczeniu dach-podłoga to odpowiedni materiał do ocieplenia stropów i stworzenia bariery termoizolacyjnej, która odgradza pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Są to płyty o długości 100 cm, szerokości 50 cm i grubości od 1 cm wzwyż. Współczynnik przewodzenia mieści się w przedziale 0,031-0,045W/m(2).

Jeśli strop ma odgradzać sąsiadujące ze sobą pomieszczenia ogrzewane,lepszym rozwiązaniem jest izolacja akustyczna, dzięki której na niższej kondygnacji nie będą słyszalne dźwięki z kondygnacji wyższej. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie styropianu elastycznego, który jest bardziej akustyczny i posiada większe granulki.

Płyty elastyczne dostępne są w wymiarach 100 x 50 cm i grubości 17/15, 22/20, 27/25, 33/30, 38/35, 43/40, 48/45 i 53/50 mm – pierwsza wartość to grubość płyty bez obciążenia, a druga z obciążeniem.

Współczynnik ciepła w przypadku tego rodzaju płyt mieści się w przedziale 0,044-0,050 W/m(2).

W pomieszczeniach, gdzie występuje zwiększone ryzyko zalania wodą (m.in. w łazienkach i pralniach) optymalnym rozwiązaniem są wodoodporne płyty ze styropianu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top