• 19 kwietnia 2024

Stosowanie styropianu ryflowanego i gładkiego w przypadku konstrukcji szkieletowych wciąż wzbudza wiele niejasności.

Kiedy można, a kiedy trzeba zastosować styropian ryflowany, a kiedy gładki?

Ważne!

Artykuł dotyczy wyłącznie kwestii, kiedy należy stosować styropian ryflowany, a kiedy gładki w przypadku elewacji domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej.

Odrobina historii

System ETICS powstał na początku lat 60-tych w Niemczech, a już w 1969 roku był używany w Stanach Zjednoczonych. Rozwiązanie to polega na pokrywaniu elewacji styropianem krytym tynkiem.

ETICS to złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku – najprostszym rozwiązaniem na tej płaszczyźnie jest mocowanie styropianu do drewnopochodnych płyt poszycia ścian za pomocą kleju. Rozwiązanie to coraz częściej wypiera tradycyjne rozwiązania.

Niekorzystnie na funkcjonowanie domów drewnianych w budownictwie szkieletowym wpływa system BSO – pierwsze, niepokojące efekty zaczęły pojawiać się już kilkanaście lat po rozpoczęciu działań.

Klejenie styropianu do drewnopochodnych płyt poszycie przyniosło efekty odwrotne do pożądanych.

Problemy EIFS

Nakładanie systemu ETICS na drewnopochodne płyty poszycia może przyczynić się do powstawania nieszczelności na krawędziach systemu, m.in. w miejscach łączenia się ze stolarką okienną i drzwiową, a także innymi materiałami.

Przyczyną problemów jest przede wszystkim migracja wody pod styropian i brak możliwości jej odparowania.

Zniszczenia pojawiają się przede wszystkim w rejonach, w których dochodzi do migracji wody, czyli:

Rodzaje styropianu

W okolicach ościeżnic stolarki okiennej i drzwiowej;

- w miejscach, gdzie wykonywano obróbkę blacharską;

- w miejscu łączenia tarasu z budynkiem;

- w miejscach osadzania rur spustowych;

- w miejscach pęknięć w powierzchni tynku.

System z drenażem

Obserwacje i zdobyte doświadczenia sprawiły, że odstąpiono od tej metody, wprowadzając system drenażowy, który zapewnia ochronę płyt poszycia przed wilgocią.

System drenażowy polega na pokryciu ścian zewnętrznych folią wiatroizolacyjną

Mając powyższe doświadczenia, odstąpiono od klejenia styropianu bezpośrednio do płyt poszycia, wprowadzając system drenażowy (drainage system) umożliwiający ochronę płyt poszycia przez wodą, która wpłynie pod warstwę styropianu, tj. poprzez możliwość odprowadzenie wody i wilgoci spod warstwy styropianu poza obręb budynku.

System drenażowy w głównej mierze polega na pokryciu ścian zewnętrznych folią wiatroizolacyjną z wywinięciem w otwory okienne i drzwiowe oraz zamontowaniu styropianu ryflowanego, dzięki któremu możliwe jest odprowadzenie wody i wilgoci spod warstwy styropianu.

System był regularnie modyfikowany, stosowano różne materiały, choć założenia pozostały niezmienne – zapewnić usuwanie wody i wilgoci spod warstwy styropianu.

System drenażowy polega na pokryciu ścian zewnętrznych folią wiatroizolacyjną z wywinięciem w otwory okienne i drzwiowe oraz zamontowanie styropianu ryflowanego, który umożliwia odprowadzenie wody i wilgoci spod warstwy styropianu.

System był regularnie modyfikowany, stosowano różne materiały, aczkolwiek założenia pozostały niezmienne – odprowadzenie wilgoci spod warstwy styropianu.

Klejenie styropianu do drewnopochodnych płyt poszycia

Wiele firm nadal klei styropian bezpośrednio do drewnopochodnych płyt poszycia, aczkolwiek w tej sytuacji stosowane są odpowiednie rozwiązania, które zabezpieczają migrację wody pod styropian. Jednym z narzędzi są uszczelki zakładane wokół okien i drzwi oraz optymalne uszczelnienie newralgicznych miejsc, w których może wystąpić migracja wody pod warstwę styropianu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top