• 16 kwietnia 2024

Wybór odpowiedniego styropiany do izolacji naszego domu nie jest zbyt trudnym zadaniem, ale wprowadzenie przed dekadą normy PN-EN 13163 spowodowało trochę zamieszania. Do tego momentu bowiem do określania rodzaju styropianu i tym samym do wskazywania jego zastosowań używało się przede wszystkim jego gęstości.

Do sklepu szło się po płyty izolacyjne, których waga miała wynosić X kilogramów na metr sześcienny płyty. Teraz już takiego oznaczenia na styropianie nie ma.

Od momentu wprowadzenia nowej normy czynnikiem decydującym o podziale na różne klasy są naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym. Dla przykładu, w sklepie można spotkać styropian EPS 70, czyli styropian ekspandowany (spieniony) o deklarowanym poziomie naprężeń ściskających nie mniejszym niż 70 kPa. Jest to pierwszy z parametrów. Drugi, parametr lambda, to przewodnictwo cieplne wyrażone w W/m*K. Dla EPS 70 jest to 0,040 W/m*K i dopiero po spełnieniu obu tych kwestii styropian można określać mianem EPS 70.

Zastosowania

Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ w przypadku styropianu powinniśmy jeszcze rozmawiać o konkretnym zastosowaniu danej klasy styropianu, a norma nie zajmuje się tymi kwestiami. Rozstrzygają te kwestie konkretne kraje. W Polsce normą szczegółową jest norma PN-B 20132: 2004 "Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie - zastosowania". To w niej znajdziemy klasyfikację produktów ze styropianu.

Izolacja domu

Znajdziemy w niej następujące klasy produktów (z przykładowymi zastosowaniami):

EPS 50 – 042 – wypełniamy nim ściany szczelinowe z wentylacją lub bez, wykonujemy pionowe izolacje dylatacyjne ścian zewnętrznych, wypełniamy konstrukcje wewnętrzne ścianek działowych;

EPS 70 – 040 FASADA – do ocieplania ścian i stropów od spodu w metodzie BSO, wykorzystywany do ocieplania ścian zewnętrznych, jeśli w konstrukcji stosowana jest okładzina i wentylowana szczelina powietrzna;

EPS 100 - 038 DACH/PODŁOGA – ocieplanie ścian położonych poniżej gruntu, które posiadają izolację hydrologiczną, ocieplanie podłóg ułożonych na gruncie, których obciążenie nie będzie przekraczało typowych poziomów;

EPS 200 - 036 DACH/PODŁOGA/PARKING – ocieplanie cokołów w podejściu BSO, ocieplanie silnie obciążonych ścian poniżej gruntu z izolacją hydrologiczną czy podłóg pod podkładem, z płyt prefabrykowanych i posadzkowych;

EPS T - 26 dB PODŁOGA PŁYWAJĄCA – stosowane jako izolacja akustyczna dla podłóg pływających.

Istniejące nieporozumienia

Panuje przekonanie, że styropian z czasem traci swoje właściwości. Firma chemiczna BASF udowodniła jednak, że jeśli zostanie on położony prawidłowo, przez 40 lat jego właściwości nie ulegną zmianie. Nie ma gnicia czy butwienia, produkt się nie starzeje. Jeśli styropian będzie wystawiony na działanie promieni UV, z czasem zżółknie i będzie się kruszył, ale jego odpowiednie położenie całkowicie eliminuje ten problem.

Znane jest też tak zwane zjawisko „znikania” styropianu. Polega ono po prostu na rozpadzie jego struktury (ok. 95% styropianu to powietrze). Nie zachodzi ono jednak samoistnie, a jest wywoływane przez szkodliwe czynniki, takie jak temperatura przekraczająca 80 stopni Celsjusza i nie powinno zachodzić w normalnych warunkach eksploatacyjnych. Powodem znikania styropiany może być ulatnianie się chemikaliów z nagrzanego dachu. Najczęściej powodem takiej sytuacji są różnego rodzaju lepiki i inne substancje organiczne wykorzystywane do tworzenia izolacji dachu. Dlatego warto jest stosować na dachu styropian powlekany papą, która stanowi dla niego zabezpieczenie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top