• 19 marca 2024

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych podczas ocieplania lub docieplania budynków mieszkalno-użytkowych. Materiał ten oferuje wielu producentów, a co ważniejsze, każdy z nich posiada w swojej ofercie różne rodzaje styropianu, różniące się jakością i parametrami technicznymi.

Z założenia styropian powinien pełnić funkcję ociepleniową przez wiele lat, ważne jest jednak to, aby dokonać odpowiedniego wyboru na etapie przygotowania do inwestycji. Może się zdarzyć, że zaoszczędzone podczas zakupu kilkaset złotych zamieni się w zawyżone rachunki za ogrzewanie.

Grubość, a współczynnik przewodzenia ciepła styropianu

Stwierdzenie, że im grubszy styropian, tym lepsze jego właściwości termiczne nie znajduje zastosowania w rzeczywistości. Każdy rodzaj styropianu spełnia określoną funkcję i nijak nie można tego pominąć.

Ceny styropianu wyglądają różnie. Wbrew pozorom nie zależą one od upodobań producenta, ale przede wszystkim od rodzaju, zastosowania oraz parametrów technicznych danego materiału.

W przypadku styropianów fasadowych kluczową funkcję spełnia lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła – im niższy, tym lepsze właściwości izolacyjne styropianu.

W wielu marketach i hurtowniach budowlanych można znaleźć styropian, którego lambda wynosi od 0,030 do 0,045 W/m(2), tańszy styropian, czyli materiał o niskiej jakości, zazwyczaj ma współczynnik wysoki, wynoszący od 0,044 do 0,045, co w praktyce oznacza, że konieczna byłaby grubsza warstwa izolacji, aby zapewnić odpowiednie właściwości izolacyjne.

W praktyce oznacza to, że kupując styropian należy uwzględniać nie tylko grubość płyty,ale przede wszystkim lambdą.

Wykorzystanie styropianu

Wytrzymałość mechaniczna

Znaczący wpływ na jakość i cenę styropianu ma także wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Wytrzymałość na rozciąganie to parametr, który należy uwzględnić przede wszystkim w sytuacji, gdy chcemy kupić styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych. Jeśli wytrzymałość na rozciąganie wynosi co najmniej 80 kPa, możemy mieć pewność, że układ ociepleniowy będzie stabilny.

Naprężenie ściskające jest natomiast ważne podczas izolowania podłóg – styropiany podłogowe powinny posiadać parametry nie mniejsze nić 70 kPa.

Gęstość

Wymienione parametry w istotny sposób wpływają na cenę styropianu, warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupowane materiały w rzeczywistością posłużą przez długie lata.

Porównując ofert różnych producentów warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę styropianu, ale przede wszystkim na jego gęstość, czyli stosunek masy do objętości. Jeśli granulki są bardziej gęste, tym lepszy współczynnik przewodzenia ciepła.

Gęstość w istotny sposób wpływa na wagę styropianu. Najprostszym sposobem, aby sprawdzić deklarowane parametry, jest sprawdzenie wagi paczki, a następnie porównanie wyników z minimalnym poziomem zalecanym dla danego rodzaju styropianu. Informacje dotyczące parametrów styropianu znajdują się na etykiecie. Jeśli okaże się, że waga paczki jest mniejsza niż minimalny poziom zalecany, z pewnością mamy do czynienia ze styropianem posiadającym gorszą lambdę, co bezpośrednio przekłada się na jego cenę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top