• 19 marca 2024

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się nowe standardy budownictwa – w dużej mierze jest to wynik wzrostu cen za ogrzewania oraz zwiększającej się świadomości społeczeństwa w zakresie proekologicznym i ekonomicznym.

Efektem tych kwestii są udoskonalenia wprowadzane przez producentów płyt styropianowych do oferowanych materiałów izolacyjnych – na rynku dostępna jest szeroka gama różnych propozycji.

Stosując specjalistyczne dodatki, m.in. grafit, w znaczny sposób uległy poprawie właściwości izolacyjne styropianów.

Styropian grafitowy – nowy standard w izolacji termicznej

Dlaczego styropian?

Styropian od kilkudziesięciu lat stosowany jest jako materiał izolacyjny i termoizolacyjny. Jego walory doceniają zarówno wykonawcy i projektanci, jak i użytkownicy izolowanych za pomocą styropianu budynków.

Płyty styropianowe są trwałe, stabilne wymiarowo, odporne na działanie wody i wilgoć, a ich obróbka nie wymaga ani szczególnych umiejętności, ani też specjalistycznych narzędzi. Nie ma także konieczności używania środków ochrony higienicznej podczas pracy ze styropianem.

Niepodważalną zaletą wyrobów styropianowych jest także ich niewielka waga, co jest szczególnie ważne podczas termoizolacji starszych budynków, zwłaszcza w sytuacjach, gdy wykonywane jest tzw. „ocieplenie na ociepleniu”.

Ochrona cieplna budynku

Budownictwo energooszczędne

Wspomniany wzrost energii oraz świadomości społeczeństwa w znaczny sposób wpływają na zainteresowanie budownictwem energooszczędnym. Wpływ na tego typu decyzje mają także zmiany w przepisach budowlanych oraz dostępność nowych technologii i szerszy wybór materiałów budowlanych.

We współczesnym świecie bez problemu można kupić gotowy projekt domu energooszczędnego, w którym istotną funkcję spełnia izolacja wykonana z płyt styropianowych – rozwiązanie to w znaczny sposób wpływa na szeroko rozumiany komfort użytkowania.

Warto podkreślić, że budownictwo energooszczędne to nie chwilowa moda, ale standard, który warto wykorzystać podczas budowy własnego domu.

Styropian grafitowy – innowacja w izolacjach termicznych

Znaczny wpływ na jakość materiałów styropianowych ma zastosowanie specjalnych dodatków, m.in. grafitu – rozwiązanie to przyczyniło się przede wszystkim do poprawy właściwości izolacyjnych płyt styropianowych, które do tej pory dla styropianów zwykłych, czyli tzw. białych były praktycznie niedostępne.

Korzyści z zastosowania grafitowego styropianu

Wykorzystując grafitowe płyty styropianowe można wykonać optymalną ochronę cieplną budynku, wykonując izolację o mniejszej grubości – warstwa izolacyjna jest zredukowana nawet o 30%.

Nowoczesne technologie pozwalają jednocześnie zmniejszyć powierzchnię ościeżnic okiennych, czego efektem jest lepsze oświetlenie pomieszczeń światłem dziennym.

Różnice można zauważyć także na płaszczyźnie stricte technicznej – do mocowania szarych płyt styropianowych wykorzystywane są krótsze kołki, mniejszej ilości materiału wymagają także wszystkie wykończenia, czyli parapety, listwy itp.

Co ważniejsze, grafitowe płyty styropianowe można wykorzystywać nie tylko do zewnętrznej termoizolacji, ale praktycznie w każdej części domu, począwszy od podłóg, a na stropie i dachach skośnych skończywszy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top