• 19 marca 2024

Jeśli zastanawiamy się nad ociepleniem domu, czymś oczywistym wydaje się analiza materiałów, jakie możemy wykorzystać w tym celu. Wiele osób wychodzi z założenia, że nie ma rozwiązania lepszego niż styropian. Podczas jego zakupu kluczowe znaczenie ma grubość ocieplenia, należy jednak pamiętać o tym, że nie mówimy w jej kontekście o jedynym parametrze, jaki powinniśmy analizować.

Jakie inne czynniki powinniśmy zatem również brać pod uwagę, jeśli chcemy mieć pewność, że podjęliśmy słuszną decyzję?

Jeśli interesuje nas współczynnik przewodzenia ciepła, a będzie miał on znaczenie dla późniejszego komfortu domowników, powinniśmy pamiętać o tym, że informować będzie nas o tym lambda deklarowana. Nie mamy tu przy tym do czynienia z parametrem oczywistym, gdy bowiem analizujemy styropiany fasadowe, różnice mogą wynosić nawet 35 procent. Nie można o tym zapominać już na etapie obliczania grubości ocieplenia.

Jeśli będziemy chcieli uzyskać postulowany efekt, staniemy przed koniecznością określenia, jak gruba ma być warstwa izolacji termicznej. Warto więc pamiętać, że im niższa jest lambda, tym cieplejszy jest styropian. Oczywiście, trudno uniknąć pytania o to, czy należy wyżyć styropian, okazuje się przy tym, że nie ma na ten temat jednej tylko opinii. Wiele osób uważa, że nie zaszkodzi nam to, a zasada ta sprawdza się również w odniesieniu do wielu innych materiałów budowlanych.

Warto jednak zwrócić uwagę i na to, że waga styropianu wcale nie powinna być postrzegana w kategoriach parametru użytkowego materiału izolacyjnego. Jeśli więc analizujemy wagę paczki mającej określoną objętość i gęstość, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nie powinna być ona niższa niż określona, wyliczona wartość. Jeśli waga jest zgodna z zalecaną, można z pewną dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że również cechy izolacyjne oraz wytrzymałościowe będą zgodne z tymi, jakie są deklarowane przez producenta. Najważniejszym zadaniem, jakie ma do spełnienia styropian, jest zapewnienie odpowiedniej ochrony cieplnej danemu budynkowi.

Odpowiednie ocieplenie domu

Oczywiście, wartości podane na paczce oraz rzeczywiste parametry charakterystyczne dla styropianu powinny pozostawać w zgodzie. Niestety, o tym, czy mamy do czynienia z taką sytuacją, możemy powiedzieć jedynie na podstawie pełnych badań laboratoryjnych wykonanych na wzorcowanych okresowo urządzeniach. To właśnie ich przeprowadzenie daje nam pewność, że produkt będzie w stanie osiągnąć dokładnie takie parametry, jakich od niego oczekujemy.

Jeśli więc zdecydujemy się na zważenie paczki i będziemy bazowali jedynie na danych, jakie uda nam się uzyskać tą drogą, nieświadomie wprowadzimy samych siebie w błąd. Podobnie, jak ma to miejsce również w odniesieniu do innych wyrobów budowlanych, jeśli wybieramy styropian nie możemy ignorować znaczenia, jakie powinna mieć dla nas sama znajomość marki oraz rekomendacja tak niezależnych instytutów badawczych, jak i samych użytkowników, którzy mieli już możliwość jego praktycznego zastosowania.

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie ze styropianu, którego lambda deklarowana jest niska, możemy liczyć na to, że grubość ocieplenia będzie niższa niż w innych okolicznościach przy jednoczesnym takim samym efekcie. Jeśli kluczowe znaczenie ma dla nas argument cenowy pamiętajmy o pewnych niekorzystnych zjawiskach związanych z takim podejściem. Jeśli sięgamy po tańszy styropian musimy liczyć się z tym, że będzie miał on słabszą wytrzymałość i mniejszą odporność na rozciąganie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza przy ocieplaniu fasad, choć może dać o sobie znać także w innych okolicznościach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top