• 7 grudnia 2021

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem styropianu powinniśmy pamiętać, że standardowe wymiary płyt to 100 centymetrów długości oraz 50 centymetrów szerokości. Najmniejsza grubość płyty wynosi zaledwie centymetr, jeśli zależy nam jednak na bardziej okazałym rozwiązaniu, nie powinniśmy obawiać się, że go nie znajdziemy, w sprzedaży dostępne są bowiem również płyty o grubości 120 centymetrów.

Nie brakuje zresztą producentów, którzy są w stanie przygotować płyty sześciometrowe. Co do zasady mamy do czynienia z dwoma rodzajami płyt styropianowych. Na pierwszy plan wysuwają się te z nich, dla których charakterystyczne są gładkie krawędzie, choć nie brakuje i takich, które są zakończone wypustkami. Te ostatnie cieszą się zresztą szczególnym zainteresowaniem kupujących, często zwraca się bowiem uwagę na to, że ich montaż jest nie tylko szybszy, ale również łatwiejszy.

Jeśli zdecydowaliśmy się na proste płyty styropianowe, do ich zamontowania niezbędny okaże się klej. Naszym zadaniem jest w takim wypadku ścisłe dociskanie ich do siebie krawędziami, a następnie wypełnianie szczelin z wykorzystaniem pianki poliuretanowej. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby je zakołkować. Jeśli jednak izolacja jest grubsza, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie dwóch warstw styropianu o mniejszej grubości. Płyty są wtedy przesuwane (metoda na mijankę).

Jak wybrać styropian

Styropian gładki nie zawsze charakteryzuje się taką samą ceną. Ta jest uzależniona przede wszystkim od jego gęstości, choć duże znaczenie mają także wymiary takiego rozwiązania. Jeśli płyty są niestandardowe, najpopularniejsza jest praktyka polegająca na indywidualnym regulowaniu ceny. Niemal każdy rodzaj płyt gładkich może zostać dodatkowo poddany frezowaniu, dzięki czemu możliwe staje się układanie ich „na zakładkę”.

Jest to rozwiązanie wysoko cenione przede wszystkim dlatego, że nie pozwala ciepłemu powietrzu opuszczać pomieszczenia w tak dużej ilości.Jeśli frezowanie ma być wykonane na płytach, których grubość przekracza 15 centymetrów, fachowcy radzą zastanowić się nad takim rozwiązaniem. W ich przekonaniu na tym poziomie jego wydajność zaczyna w dość istotny sposób spadać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top