• 19 marca 2024

Termoizolacja budynków mieszkalnych to doskonały sposób na oszczędności. Wiadomo jednak, że inwestycja ta wiąże się z nakładem finansowym, nierzadko dość sporym, nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy pochłonie to przedsięwzięcie?

Marzeniem każdego inwestora jest to, aby poniesione koszty zwróciły się w jak najkrótszym czasie.

Wysoka jakość jest opłacalna

Dokonując zakupu materiałów budowlanych większość osób zwraca przede wszystkim uwagę na cenę. Warto jednak pamiętać, że bardzo ważna jest także jakość produktów, od której w znaczny sposób zależy efektowność przedsięwzięcia.

Lepszej jakości styropian jest nieco droższy, nie mniej jednak poniesione koszty zwracają się średnio w ciągu dwóch lat użytkowania domu. Optymalny styropian powinien być mocny i trwały -cechy te umożliwiają łatwy montaż, a ocieplenie przez długi czas zachowuje optymalne parametry izolacyjne.

Mniejsza grubość docieplenia

Obecnie bardzo modne są ograniczenia zużywania energii cieplnej. Odpowiedzią na te potrzeby stały się styropiany o doskonałych parametrach termoizolacyjnych o rekordowo niskim współczynniku przewodzenia ciepła.

Zastosowanie tych parametrów podczas produkcji specjalistycznych surowców (m.in. z zawartością grafitu), przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednio wysokiej gęstości (minimum to 13,5 kg/m³) sprawiają, że są to styropiany o bardzo wysokich walorach użytkowych, a co ważniejsze, grubość warstwy termoizolacyjnej może być mniejsza nawet o 30%.

Komfort mieszkania

Bezpieczeństwo dla najbliższych

Budując lub modernizując dom dla bliskich większość osób zwraca uwagę na efekty końcowe, czyli jakość inwestycji.

W tej sytuacji warto zaufać firmom, które opierają proces produkcji wyłącznie na czystym surowcu i nie stosują odpadów z rynku wtórnego. Zdecydowanie należy odrzucić styropiany o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła, 90% tego typu propozycji nie spełnia parametrów wytrzymałościowych i termoizolacyjnych.

Rzetelne firmy, uwzględniające odpowiedzialność za klienta, nie wprowadzają tego typu wyrobów na rynek.

Gęstość również ma znaczenie

Ważnym czynnikiem, na który należy uwzględnić przy zakupie materiałów termoizolacyjnych jest zwrócenie uwagi na parametry znajdujące się na umieszczonej przez producenta etykiecie. Szczególną uwagę należy zwrócić na lambdę, czyli współczynnik przewodzenia ciepła.

Jak wynika z informacji znajdujących się na stronie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, im gęstszy styropian, tym lepszy.

W rzeczy samej jest to bardzo ważna kwestia, obowiązkiem każdego producenta jest wskazanie docelowego przeznaczenia styropianu (izolacja termiczna fundamentów, ścian, podłóg lub dachu), a w tej sytuacji niezbędne jest uwzględnienie gęstości konkretnego produktu.

Warto pamiętać, że gęstość ma w tym przypadku znaczenie kluczowe – właśnie na podstawie tego parametru inżynier kontroluje przebieg procesów technologicznych.

Im więcej kulek w metrze sześciennym styropianu, tym bardziej gęsty i zbity materiał. Co ważniejsze, kwestia ta przekłada się także na wytrzymałość oraz parametry termoizolacyjne styropianu.

Godny podkreślenia jest fakt, że styropian niskiej jakości może powodować problemy już na etapie prac budowlanych i termoizolacyjnych.

Nowoczesne materiały na długie lata

Planując prace termoizolacyjne warto szczegółowo przeanalizować parametry płyt styropianowych, weryfikując w ten sposób ich jakość. Przydatnym rozwiązaniem okazuje się możliwość ważenia płyt w miejscu zakupu oraz porównanie ich z danymi umieszczanymi w tabelach Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu – działanie to gwarantuje zakup optymalnych, wytrzymałych i wydajnych materiałów termoizolacyjnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top